Wpisy użytkownika E-publikacje - Obyczajowe z dnia 10 stycznia 2014

Liczba wpisów: 1

ebook-obyczajowe
 
Autor: Kira Gałczyńska  

Absurdy naszej rzeczywistości – złośliwość losu, chichot historii i bezgranicznej głupoty – w krzywym (a może raczej szczerym aż do bólu) zwierciadle opowieści Kiry Gałczyńskiej. Historii pełnej czarnego humoru, dystansu, ironii i autoironii, zadziwionych przemyśleń i serdecznego frasunku.

Znakomita biografistka – córka Zielonego Konstantego (poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego) i Srebrnej Natalii, autorka książek o nich – tym razem zadziwi czytelników swą pierwszą powieścią.
Oto Sonka, główna bohaterka – inteligentna energiczna starsza pani, czasem z przyjemnością, częściej z irytacją biorąca czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym, bacznie obserwująca bieżące wydarzenia, pełna planów na przyszłość – ulega poważnemu wypadkowi. To każe jej spojrzeć wstecz i raz jeszcze przyjrzeć się swemu życiu. Wspomnienia mieszają się z dramatyczną walką o zdrowie (ech, ta służba zdrowia...) i lękiem przed kalectwem.

Na stronach tej powieści pojawiają się osoby fikcyjne i znane z pierwszych stron gazet, ze świata kultury, literatury, sztuki, polityki. Czasem są to portrety (Olgi Lipińskiej, Xymeny Zaniewskiej, Janusza Głowackiego, Jerzego Borejszy, Zygmunta Broniarka, Wojciecha Siemiona, Józefa Tejchmy i wielu innych), czasem tylko szkice. Jednak nigdy żadna z tych postaci nie jest obojętna snującej swe wspomnienia kobiecie.
W tle tych opowieści – ważne wydarzenia w kraju; Polska współczesna, Polska  powojenna, wspomnienia z czasów wojny. Przejmująca historia rodziny Sonki wpisana jest bowiem świetnie w historię powszechną, a przy tym opatrzona często nieoczywistym, jakże trafnym komentarzem.
Tę powieść można by nazwać historią jednego prawdziwego upadku... I niejednego upadku (kultury, języka, czytelnictwa, obyczajów), który dotyka świata Sonki – silnej kobiety, która mimo wszystko wciąż wierzy (a przynajmniej stara się wierzyć!), że wszystko będzie dobrze.


Szczegóły publikacji:
czytajnas.nextore.pl/(…)jeszcze_nie_wieczor_p84733.…

Więcej ebooków z kategorii "obyczajowe", znajdziesz tutaj:
czytajnas.nextore.pl/ebooki/obyczajowe_c1034.xml
oraz tutaj:
masz24.pl/ebooki-obyczajowe.html

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Załóż konto w Nexto i oszczędzaj nawet do 80%.
czytajnas.nextore.pl/nexpressopremium.xml#lp_premium
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Jeszcze nie wieczór - ebook.jpg